Tako je ovim zakonskim izmjenama, usvojenim u NSRS u formi Nacrta, predviđeno da od 1. januara pružaoci ugostiteljskih usluga u objektima seoskog turizma postanu obveznici plažanja boravišne takse po svakom ostvarenom noćenju.
Sa tom idejom se ne slažu seoski domaćini, koji žive na selu, uzgajaju stoku, bave se poljoprivredom i imaju registrovano seosko domaćinstvo. – Neplaćanje boravišne takse je zapravo vid podsticaja za razvijanje ovakvog vida turizma. Nije vrijeme da se mi domaćini izjednačujemo sa hotelima. To jednostavno nije u redu – kaže za Fenu jedan vlasnik seoskog domaćinstva iz blizine Mrkonjić Grada.
Pravi seoski turizam, koji podrazumijeva i proizvodnju, kako poručuje, treba osloboditi svih oporezivanja u cilju oporavka sela i razvijanja ruralnog turizma.
Na pitanje čime su se rukovodili uvođenjem boravišne takse u seoskim domaćinstvima, ministar trgovine i turizma RS za Fenu kaže da je cilj izjednačavanje svih pružalaca usluga. – Tako da na isti način svi plaćaju boravišnu taksu – po otvarenom broju noćenja. Ostavili smo svakoj lokalnoj zajednici da određuje visinu boravišne takse za pružaoce turističkih smještajnih usluga na svojoj teritoriji – dodaje Šulić.
On tvrdi da je ovakav način plaćanja boravišne takse pravičniji. Ovo nije usmjereno ni protiv koga, već nam je cilj da oporezujemo one koji rade više – kaže Šulić. Kaže da je upoznat sa prigovorima za seoska domaćinstva, ali ovim izmjenama se, kako ističe, zaokružuje cijela priča u turizmu. Usvojen je novi Zakon o turizmu i Zakon o ugostiteljstvu kojim je, kako navodi Šulić, definisano uspostavljanje centralnog informacionog sistema.
– Time će biti olakšano plaćanje boravišne takse i za privatne iznajmljivače smještaja. Zakonom o ugostiteljstvu smo predvidjeli i način kategorizacije seoskih objekata upravo radi ponude, jer smo svjesni da je seoski turizm jedna od najbrže rastućih grana u oblasti turizma. Zbog same turističke ponude, potrebno je da prođu kategorizaciju, pa kada birate odmor da znate šta da očekujete u tom domaćinstvu – naveo je Šulić.
U RS ima oko 200 seoskih domaćinstava.
Takođe, planirano je da pružaoci ugostiteljskih usluga u apartmanima, kućama za odmor i sobama za iznajmljivanje počnu sa plaćanjem boravišne takse po svakom ostvarenom noćenju, pod istim uslovima i na isti način kao i drugi ugostitelji. Oni bi bili obavezni da plaćaju godišnji paušalni iznos boravišne takse za svaki krevet (ležaj) u ugostiteljskom objektu, odnosno objektu u kojem se pružaju usluge smještaja, u zavisnosti od stepena razvijenosti jedinice lokalne samouprave.
Jedna od zamjerki je i to što je predloženo da se novac od boravišne takse, osim na promociju turizma, može trošiti i na infrastrukturu i suprastrukturu u turizmu. To znači da će neko novac prikupljen od boravišne takse moži dobiti za postavljanje tende.
Ministarstvo trgovine i turizma RS će razmotriti sve primjedbe i uputiti u skupštinsku proceduru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi RS.