Predviđeno je da se kroz 19 panela i 10 pratećih radionica, događaja i sastanaka razgovara o konkretnim koracima koje treba preduzeti u oblastima energije i klime sa fokusom na energetsku i pravednu tranziciju, nadolazeće takse kroz CBAM, ETS, kao i kritične mineralne sirovine.
Ovogodišnji SECW se organizuje pod visokim pokroviteljstvom predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, koji je poručio da su ovakvi događaji izuzetno važni za održivu budućnost Bosne i Hercegovine.
“Čast mi je biti pokrovitelj 2. Sarajevske sedmice energije i klime u BiH, događaja od velike važnosti za našu budućnost. Ovaj događaj okuplja stručnjake, donosioce odluka i zainteresovane strane kako bi zajedno razgovarali o izazovima i prilikama u oblasti energije i klimatskih promjena,” poručio je Bećirović, naglasivši da su klimatske promjene i energetska sigurnost ključna pitanja koja zahtijevaju hitne i odlučne akcije.
Prvi dan SECW posvećen je temi karbonske neutralnosti, dok će naredni dani biti fokusirani na pravednu tranziciju, kritične mineralne sirovine i oblikovanje budućnosti električne energije. Četvrti dan će se održati u Energoinvestu i posvećen je doajenu bh. i svjetske energetike, Emeriku Blumu.
Energetska nezavisnost
Peti dan SECW i završni događaj će se održati u Privrednoj komori FBiH, kada će se razgovarati o važnoj temi oblikovanja energetske sigurnosti i nezavisnosti.
Nihad Harbaš, predsjednik Uprave kompanije nLogic Advisory koja je tehnički organizator SECW, izjavio je: “Sarajevska sedmica energije i klime pruža ključnu platformu za diskusiju, planiranje i donošenje konkretnih odluka i koraka u smjeru karbonske neutralnosti, dekarbonizacije, pravedne i energetske tranzicije. Očekujemo da će ovogodišnji paneli rezultirati značajnim pomacima u primjeni planova, ali i konkretnim akcijama. Takođe, vidjećemo i rezultate projekata koji su inicirani prošle godine, na prvoj Sarajevskoj sedmici energije i klime”, kazao je Harbaš.
Nakon ceremonije svečanog otvaranja, prva govornica bila je Angela Wilkinson, generalna sekretarka i izvršna direktorica Svjetskog energetskog vijeća, govoreći o kretanjima u globalnim energetskim i klimatskim tokovima. Prvi panel ovogodišnjeg SECW je bio posvećen izuzetno aktuelnoj temi „Odgovor na CBAM: koje su mogućnosti za smanjenje uticaja CBAM-a na energetski sektor?“.
Organizator panela je EU4Energy, dok je uvodnu prezentaciju, o uticaju CBAM na energetski sektor održao Admir Softić, pomoćnik ministra za energetiku pri Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, jednom od pokrovitelja Sarajevske sedmice energije i klime.
Događaj okuplja više od 200 međunarodnih stručnjaka i predstavnika vlada, industrije, civilnog društva i akademske zajednice, što SECW čini nezaobilaznim događajem za sve koji žele doprinijeti klimatskoj i energetskoj budućnosti Bosne i Hercegovine i regiona. SECW je ove godine okupio širok spektar kompanija, institucija i pojedinaca iz Bosne i Hercegovine, regije, EU, šireg europskog pojasa i zemalja Bliskog Istoka.
Očekuje se da će konferenciju tokom pet dana posjetiti oko 1.000 učesnika i učesnica.