-Kao velikim poštovaocima video sadržaja, malo je reći kako je Ivanu Brezaku Brkanu i meni ovo bilo posebno iskustvo – piše autor Marin Pavelić.
Za oko im je posebno zapelo predavanje keynote predavača Toma Bilyeua, YouTubera koji stoji iza medijske kuće Impact Theory. U svojem predavanju How to master an AI-fueled, hyper-personalized future, preuzeo je ulogu futurologa i iznio svoje (pomalo ekstremno) viđenje budućnosti kreatorskog zanimanja i algoritama video platformi.
-Donosimo zašto Tom smatra da idemo prema svijetu gdje će videi kao što je Harry Potter – Redneck Wizard postati normalni tip sadržaja – piše Pavelić na Netokraciji.
Algoritam sa pozadinom AI
Ne želite se takmičiti s drugima kao kreatori, već želite pronaći ono što samo vi možete kreirati. Ali sposobnost kreatora da napravi bolji sadržaj, ostvari više pregleda ili izgradi bolju zajednicu nestaće jer će svako moći da koristi vještačku inteligenciju. AI će stvarati video za videom i testirati algoritam kako bi se vidjelo šta funkcioniše, a šao ne.
Ljudi će brzo dolaziti i odlaziti, a fokus više nije na izgradnji zajednice pratilaca, već na samom sadržaju. Publika će jednostavno htjeti biti zabavljena. Primjer toga je TikTok jer ne stavlja kreatora u prvi plan, već sadržaj.
Tom smatra da će se za dvije dogoditi ono što on naziva “stvaranje u stvarnom vremenu” – sadržaj će se kreirati u trenutku dok ga gledate, a biće zasnovan na navikama gledalaca. AI će razumjeti kako ste prošlih sedam dana komunicirali sa sadržajem. Znaće kad ste pogledali lijevo, kad ste pogledali desno, koliko brzo ste prešli prstom preko nečega i na koje lice ste se zadržali. Na osnovu vašeg ponašanja u tom trenutku, biće generisan sadržaj koji ćete najvjerojatnije gledati.
Ako bismo stavili jedan nazivnik na sve rečeno, onda govorimo o “algoritmu kao sadržaju” koji više neće imati prioritete metrike kao što su lajkovi i pregledi, već se oslanjati na kvalitet i dubinu interakcije sa sadržajem.
Tomova ideja o ovakvome algoritmu sugeriše da će se kreatori sadržaja morati prilagoditi. Umjesto međusobnog takmičenja, kreatori će se takmičiti s AI-em koji stvara hiperpersonalizovan sadržaj za svakog korisnika. Tom predviđa kako će se uloga kreatora pretvoriti u “kustosa” sadržaja iza kojeg stoji AI.
S druge strane, Tom smatra kako će sve veću ulogu u stvaranju sadržaja imati upravo zajednica.
Zajednica će oblikovati sadržaj
Tradicionalno, zajednica korisnika je ta koja upija sadržaj, ali Tom smatra kako pojavom AI-a i virtualnih svjetova, zajednica može postati aktivni sukreator u tom sadržaju. Kao primjer uzima igre Grand Theft Auto i Minecraft jer one pružaju veliku mogućnost istraživanja i učestvovanja u stvaranju vlastitog svijeta.
To je nešto kao “rezervoar” za kreativnost zajednice. Kreatori će imati priliku komunicirati s najzanimljivijim članovima zajednice koji razumiju što pokušavate napraviti i tražiće način kako oni mogu dati svoj doprinos. Ovaj pristup ne samo da povećava dubinu virtualnog svijeta, već i podstiče jači osjećaj pripadnosti i ulaganja među učesnicima.
YouTube svakako neće nestati, ali će izgubiti moć nad svojim korisnicima što vodi decentralizaciji u kojoj zajednica oblikuje sadržaj. Također, taj sadržaj će postati hiperpersonalizovan, a vještačka inteligencija postaje glavni alat, zaključio je Tom.