Zašto je psihološka sigurnost važna?
Psihološka sigurnost nastaje kada se zaposleni osjećaju vjerni sebi, prihvaćaju sebe i poštuju druge u radnom okruženju. To znači da se kolege, preuzimajući rizike, osjećaju sigurno jer znaju da ih niko neće osramotiti ili kažnjavati zbog grešaka, postavljanja pitanja ili predlaganja novih ideja. Takvo okruženje podstiče slobodno izražavanje i učenje, što povećava produktivnost, inovativnost i razvoj organizacijske kulture.
Psihološka sigurnost u timovima
Visoka psihološka sigurnost u timovima ključna je za stvaranje podrazumijevane kulture i smanjenje odlaska članova tima. Takođe, omogućava bolje iskorištavanje različitih ideja kolega. Kada zaposleni osjećaju psihološku sigurnost, timovi postaju efikasniji, sastanci produktivniji, učenje se ubrzava, a produktivnost povećava. Slijedom toga, psihološka sigurnost ima značajan uticaj na uspješnost timova, njihovo brzo prilagođavanje okolnostima i razvoj inovativnih proizvoda.
Kako prepoznati psihološku sigurnost u timu?
Psihološka sigurnost u timovima odražava se u načinu komuniciranja članova tima, njihovom izražavanju sopstvenih mišljenja i tretiranju grešaka i ranjivosti. U sigurnim timovima članovi se osjećaju slobodno u izražavanju svojih ideja, postavljanju pitanja i traženju povratnih informacija, jer ne rizikuju kazne ili poniženje. U psihološki sigurnim timovima članovi ne nose “maske savršenstva”, već mogu pokazatii svoje ranjivosti i nesavršenosti. Poštuju se međusobno i imaju povjerenja, razdvajajući mišljenja i argumente od ličnosti pojedinaca. To doprinosi boljem funkcionisanju tima, podstiče brže učenje i povećava produktivnost.
Kako podsticati psihološku sigurnost?
Uspostaviti psihološku sigurnost u timu, ponekad može izgledati izazovno, ali to je zapravo ostvarivo uz korištenje nekoliko jednostavnih koraka. Tokom rada s timovima i liderima stekla sam vrijedna iskustva i želim podijeliti nekoliko svojih uvida i iskustava o poboljšanju psihološke sigurnosti u timu:
Izgradite povjerenje
Primjetila sam da je tokom saradnje s liderima ključno uspostaviti povjerenje u timovima.. Kada lideri vjeruju svojim kolegama u timu, onda se članovi tima osjećaju slobodnije u izražavanju i bolje se izražavaju, što dovodi do boljih rezultata.
Stvorite sigurno okruženje
Pomozite timovima da razviju sigurno okruženje postavljanjem osnovnih pravila međusobne komunikacije; ne prekidajte jedni druge, jednako prihvatite ideje i ne osuđujte. Takođe, dodjeljivanje krivice je beskorisno ako niko ne nauči preuzeti odgovornost za svoje postupke, pa je bolje obezbijediti da se prijedlozi za poboljšanja podstiču i čuju.
Podstičite otvoren um
Podsticanje otvorene razmjene mišljenja i konstruktivno prihvatanje kritike, ključni su za poboljšanje odnosa i produktivnost u timovima.
Promovišite raznolikost i aktivno slušanje
Raznolikost mišljenja ključna je za psihološku sigurnost u timovima. Podsticanje aktivnog slušanja i poštovanje različitih perspektiva, doprinosi boljim odnosima.
Naglasite vrijednost ideja
Važno je cijeniti ideje i ne prosuđivati ih, što podstiče kreativnost i doprinosi uspostavljanju psihološke sigurnosti.
Budite pouzdani i objasnite promjene
Za efikasno funkcionisanje tima ključno je da lider pruži povjerenje. Stoga, obratite pažnju na informacije, očekivanja i obaveze koje dijelite, postavite jasna očekivanja i držite se svojih obećanja. Promjene u vremenskim okvirima i prilagođavanje planova uobičajeni su u radnom okruženju, ali je važno jasno komunicirati i omogućiti timu vrijeme za prilagođavanje.
Priznajte svoje greške
Neuspjeh može biti zastrašujući, ali lideri mogu zaposlenima olakšati tako što će priznati svoje greške, a neuspjehe proslaviti kao prilike za učenje. Redovno pitajte zaposlene šta su naučili iz tih iskustava.
Kultura radoznalosti
Da biste smanjili defanzivnost u svom okruženju, koristite pitanja poput “Zašto ste to uradili na taj način, a ne drugačije?” i “Kako ste došli do te odluke?, tako da se pitanje ne shvati kao lična uvreda. Pitanja će na taj način biti shvaćena kao znak radoznalosti i zainteresovanosti za rad pojedinca, što stvara otvorenu atmosferu.
Neka psihološka sigurnost bude temelj vaše organizacije
Psihološka sigurnost ključna je za uspjeh i agilnost kako organizacija, tako i timova. Kada se zaposleni osjećaju sigurno i poštovano, otvara se prostor za kreativnost, inovacije i otvorenu komunikaciju. To dovodi do boljih rezultata i uspjeha timova, što je ključno za uspješno funkcionisanje organizacije. Zato se zapitajte: Je li vaš tim psihološki siguran u radnom okruženju? Mogu li članovi tima slobodno izražavati svoje ideje, postavljati pitanja i učiti iz grešaka? Razmislite kako možete podržati i podstaći psihološku sigurnost u svom timu, koristeći navedene korake. Neka psihološka sigurnost bude ključna vrijednost vaše organizacije, jer će to doprinijeti boljem radnom okruženju, većem uspjehu i održivom rastu. Podstičite otvorenu komunikaciju, prihvatite različita mišljenja i podstaknite kolege da se na najbolji način izraze. Tako ćete doprinijeti stvaranju agilne organizacije koja se može uspješno prilagoditi brzomijenjajućem okruženju.