Cijena zlata bila je niža za 0,4 odsto nego na zatvaranju trgovine u utoraka, te je juče iznosila je 2.653,26 dolara po unci. Dan ranije porasla je za jedan odsto, na 2.662,82 dolara.
Na početku najnovijeg perioda napetosti na Bliskom istoku prošli četvrtak cijena zlata je dostigle rekord od 2.685,42 dolara. Na američkom tržištu zlatom u srijedu se u terminskim ugovorima trgovalo po 0,6 odsto nižoj cijeni, od 2.674 dolara po unci. U utorak je zaključena trgovina u plusu 0,9 odsto.
Ekstremno povoljno
Rast cijene zlata juče je zaustavila kupovina dolara, koji ulagači takođe smatraju sigurnim skrovištem u kriznim vremenima.
”Cijena zlata tek je pod kratkoročnim pritiskom zbog jačeg dolara, ali okruženje je i dalje ekstremno povoljno za zlato”, rekao je Carlo Alberto De Casa. Od početka godine cijene zlata porasle su za 28 odsto, podstaknute (i) ublažavanjem američke monetarne politike.
Fokus na tržište rada
Cijene platine bile su u srijedu više za jedan odsto, distigavši 995,95 dolara. Još je snažnije poskupio paladij, za 1,6 odsto, na 1.010,24 dolara. Najskromnije je porasla cijena srebra, za 0,1 odsto, na 31,43 dolara, prenosi Poslovni dnevnik.
Američke Federalne rezerve na sjednici prošlog mjeseca snizile su ključne kamatne stope za pola postotnog boda, uz zaključak predsjednika Jeromea Powella da je borba protiv inflacije završena. Centralna banka signalizirala je da će težište sada prebaciti na tržište rada, s obzirom na podignutu procjenu stope nezaposlenosti u ovoj godini za 0,4 postotna boda, na 4,4 posto.
Pozornost trgovaca preusmjerava se sada na izvještaj o zapošljavanju u SAD-u u septembru koje će biti objavljeno u petak. U avgustu je zapošljavanje ubrzalo, ali se zadržalo osjetno ispod mjesečnog prosjeka unatrag godinu dana.
Stopa nezaposlenosti zadržala se ipak na 4,2 odsto, blizu najvišeg nivoa od listopada 2021. godine, uz približno 7,1 milion nezaposlenih, za oko 800.000 više nego u avgustu 2023. godine.