Sarajevski kanton prvi u BiH uvodi porez na prazne stanove

Porez na prazne stanove je tema o kojoj se već neko vrijeme priča u BiH, a prvi koji bi to mogao uvesti je Kanton Sarajevo (KS), čija je Vlada, kako je rekao premijer Nihad Uk, već angažovla spoljne stručnjake

trziste nekretnina
foto: freepik
Sarajevski kanton prvi u BiH uvodi porez na prazne stanove
foto: freepik

Sarajevski kanton prvi u BiH uvodi porez na prazne stanove

Porez na prazne stanove je tema o kojoj se već neko vrijeme priča u BiH, a prvi koji bi to mogao uvesti je Kanton Sarajevo (KS), čija je Vlada, kako je rekao premijer Nihad Uk, već angažovla spoljne stručnjake


Plan je da se zajedno s partnerima iz UNDP-a, kako je rekao, pozabave ovim pitanjem, a konačni cilj je da ponude zakonsko rješenje koje bi imalo višestruku korist za zajednicu.

Povećanje ponude


– Procijenili smo da je veliki broj nekretnina u KS prazan, da imamo balon cijena koje nisu realne i cilj nam je urediti tržište u tom segmentu, “otkočiti” te nekretnine, malo im spustiti cijene, ali i motivisati i angažovati vlasnike stanova i poslovnih prostora da ih kroz najam stave u promet. Veći broj stanova i poslovnih prostora na tržištu doveo bi do pada cijena najma, a možda i podstakao  građane KS-a i sve druge investitore da kupuju nekretnine u Sarajevu – kaže Uk.

Ne postoje precizni podaci o tome koliko trenutno ima praznih nekretnina u BiH i njenom glavnom gradu. Ranija istraživanja su pokazala da takvih jedinica u zemlji ima oko 60.000, no danas je njihov broj sigurno veći.

-Mi danas nemamo centralizirani popis stanovništva, to rade opštine i svaka to radi po svojoj metodologiji. Bonitet ove vrste regulacije je i konačan popis stanova i poslovnih prostora na jednom mjestu. Prihodi od poreza su treća ili četvrta stvar koju želimo postići ovim porezom – kaže Uk.

Po njegovim riječima, taj se porez neće primjenjivati ​​na stambene nekretnine, nego na dodatne nekretnine gdje ljudi imaju tri, četiri, pet, deset stanova i poslovne prostore koji nisu u prometu.

Poreski prihod bila bi namjenska sredstva, navodi dalje, koja bi Vlada usmjerila direktno u stambenu izgradnju u KS za sve kategorije koje objektivno ne mogu priuštiti nekretnine zbog ovakvih cijena. Kojom će se stopom oporezivati ​​nekretnine nerezidenata još nije poznato.

-Nismo došli do te faze, trenutno smo fokusirani na utvrđivanje broja nekretnina, kako bismo znali koje su opasnosti i izazovi donošenja ovog zakona. Nakon toga će se utvrditi postotak poreza, kao i stavke koje se odnose na oslobađanje od oporezivanja, kao što su, primjerice, kategorije prognanika i drugo – kaže premijer sarajevskog kantona.

Uk vjeruje da bi radna grupa do kraja ljeta mogla da završi svoj dio posla i Vladi ponuditi detaljan okvir, piše Forbs BiH.

Podsticanje tržišta


Dijana Sawalha iz agencije za nekretnine Artemida iz Banjaluke kaže da je jako važno rješavati problem praznih stambenih jedinica u BiH na efikasan i održiv način.

-Uvođenjem poreza na neiskorištene stambene zgrade trebalo bi podstaći njihov najam ili prodaju, čime bi se smanjio broj praznih zgrada na tržištu, kao i pritisak na cijene nekretnina, stvorile stimulativne mjere za vlasnike nekretnina koji svoje nekretnine daju u najam, kao što su poreske olakšice ili čak subvencije za stambene jedinice, smanjenje troškova njihovog održavanja i povećanje njihove tržišne vrijednosti i atraktivnosti, zatim regulisanje ulaganja u nekretnine, postavljanje ograničenja ili posebnih uslova za investitore kako bi se spriječile spekulativne kupovine i gradnja nekretnine bez stvarne potrebe na tržištu – kaže Sawalha.

Dino Osmanbegović, finansijski ekspert naglašava kako je u ovom trenutku neophodno znati koliko je neiskorištenih stambenih jedinica u BiH, jer se priča o nečemu za što nitko ne zna koliko  je veliko. -U Hrvatskoj su ovu procjenu radili na bazi računa za električnu energiju, na osnovu kojih se mogla identifikovati nekretnina koja se koristi povremeno ili nikako. Ovo je poprilično kompleksna materija i ja ne bih u ovaj posao ušao olako dok ne vidim sve njene elemente – kaže Osmanbegović.