Naučnici Nikolas Blum (Odjel za ekonomiju, Univerzitat Stenford), Robin Han (Finansijski institut Šenzen, Škola za menadžment i ekonomiju, Kineski univerzitet u Hong Kongu i Džejms Liang (Nacionalna škola za razvoj, Pekinški univerzitet i Trip.com, Šangaj, Kina) sproveli su šestomjesečno kontrolno ispitivanje koje je istraživalo efekte hibridnog rada od kuće na 1.612 zaposlenih sa univerzitetskom diplomom koji rade u inženjeringu, marketingu, računovodstvu i finansijama u kineskoj tehnološkoj kompaniji tokom 2021. i 2022. godine.
Na osnovu randomiziranog kontrolnog ispitivanja provedenog u Trip.com-u, kineskoj multinacionalnoj kompaniji za putovanja, čini se da dva dana rada od kuće ne škodi performansama zaposlenih.
Zaposleni koji rade od kuće dva dana u sedmici izjavili su da cijene ovo kao povećanje plate od čak 10%. Rad od kuće je doveo do povećanja od 35% u zadržavanju zaposlenih i potencijalnih ušteda miliona dolara za kompaniju – navodi se u istraživanju.
Uticaj na performanse zaposlenih
Istraživanje pokazuje da hibridni rad nije uticao na ocjene obavljanja posla tokom dvije godine posmatranja. Hibridni model smanjio je fluktuaciju zaposlenih za jednu trećinu, a posebno je bio povoljan za zaposlene koji dugo putuju do posla. Po istraživanju, prednosti kombinovanog rada, osim uštede vremena i novca na putu, je poboljšana ravnoteža između posla i privatnog života.
Takođe, nije pronađena značajna razlika u performansama ili promocijama zaposlenih koji rade po hibridnom modelu u odnosu na one koji rade pet dana u kancelariji. Osim toga, u istraživanju je utvrđeno da hibridni rad nije imao uticaja na linije koda koje su napisali programeri.
Najzanimljiviji dio istraživanja odnosi se na to da je 395 menadžera u eksperimentu revidiralo svoje stavove o efektu hibridnog rada na produktivnost, od percipiranog negativnog učinka (-2,6% u prosjeku) prije eksperimenta do percipiranog pozitivnog (+1%) nakon eksperimenta. Ovi rezultati pokazuju da hibridni raspored na način da se dva dana u sedmici radi od kuće ne smanjuje uspješnost u poslu.
Nijedan učesnik nije bio prisiljen na rad od kuće zbog eksperimenta. Cijela kompanija je bila prisiljena na rad od kuće tokom pandemije. Zaposleni su selektovani u grupe na osnovu rođendana (paran ili neparan) u grupu za rad od kuće ili u kontrolnu grupu. Ispitivanje je prvobitno bilo ograničeno na dobrovoljce, ali je kasnije prošireno na sve zaposlene. Ispitanici su u uzorku imali mogućnost ali ne i obavezu da rade od kuće srijedom i petkom.
Nije bilo statistički značajne razlike u performansama, napredovanju u poslu ili broju napisanih linija koda između obje grupe.
Ovo istraživanje dopunjava prethodna istraživanja o radu od kuće koja su se uglavnom fokusirala na potpuno rad od kuće i rutinske zadatke poput unosa podataka, dok se ovo istraživanje fokusiralo na kreativne timske zadatke koje obavljaju zaposleni sa univerzitetskim diplomama.
Časopis Nature je najcitaraniji od svih naučnih međunarodnih časopisa koji objavljuju naučna istraživanja. Nature je međunarodni časopis koji sedmično izlazi u štampanom i u online izdanju. U njemu se objavljuju originalna istraživanja iz svih grana nauke, uključujući fiziku, hemiju, biologiju, medicinu, geologiju i astronomiju. Časopis čitaju naučnici i istraživači širom svijeta, a kao važan izvor podataka ga koriste novinari, političari i javnost za praćenje najnovijih naučnih dostignuća.