Danas, tačno godinu dana otkako je stupio na dužnost predsjednika, cijene hrane i osnovnih potrepština su veće nego ranije, a 53% Argentinaca živi u siromaštvu. Da podsjetimo, kada je on došao na vlast taj broj je iznosio 42% i bio najviši u 30 godina, piše B&F, pozivajući se na The Conversation.
Istini za volju, novi predsjednik je smanjio javnu potrošnju za trećinu prije svega ukinuvši kontrolu cijena i smanjujući subvencije za energiju i saobraćaj.
Takođe je devalvirao nacionalnu valutu za 54%, sa vrijednosti od 366 pezosa za dolar na 800, a ispunio je i obećanje o otpuštanju javnih službenika, doduše 30.000 njih.
U početku je dozvoljavao da inflacija pojede većinu penzija i plata što je stvorilo fiskalni suficit ali je dodatno intenziviralo siromaštvo.
Uspio je i da zauzda inflaciju koja je ovog oktobra iznosila 2,7%, dok je u decembru 2023. bila 26%.
Pezos je ojačao i sada je precijenjen što ne odgovara izvoznicima i povećava mogućnost nove devalvacije, kao i rasta inflacije. No, rizik za ulaganje u Argentinu je osjetno pao i to je pozitivna posledica Mileijevih reformi.
Ipak, MMF ne očekuje da će argentinska ekonomija ove godine rasti, već da će biti u padu od 3,5%, dok bi naredne trebalo da počne da raste.
U međuvremenu ovaj čovek je uspio da zadrži podršku u narodu od 50%. Argentinci veruju da on ima ozbiljan ekonomski plan i da ovi bolni rezovi doprinose ostvarenju njegovog cilja – izvlačenja zemlje iz krize.