U organizaciji kompanije Hemofarm, u Banjoj Luci je održana panel-diskusija pod nazivom „Napišimo priču iz početka“, s ciljem otvaranja razgovora o promjeni duboko ukorijenjenih društvenih narativa i stereotipa prema ženama. Ovaj događaj okupio je stručnjake iz oblasti psihologije, socijalnog rada i civilnog sektora, koji su razmjenjivali iskustva i ideje o načinima na koje zajednica može aktivnije doprinositi stvaranju sigurnijeg i empatičnijeg društva za žene.
Saša Urošević, direktor Hemofarma u BiH, istakao je važnost izgradnje kulture međusobne podrške i razumijevanja:
„Kao društveno odgovorna kompanija, Hemofarm već godinama doprinosi razbijanju predrasuda – bilo da se tiču zdravlja, prevencije ili društvenih stereotipa. Pričajući dobre priče i promovišući pozitivne obrasce ponašanja, zajedno činimo korake ka boljem društvu. Današnjim panelom promovisano je međusobno razumijevanje, jer samo otvorenim razgovorom možemo podstaći promjene – i kod mladih i kod starijih.“
Promjena počinje u djetinjstvu
Panelisti su ukazali na važnost ranog prepoznavanja nasilja i štetnih obrazaca ponašanja, te uloge koju porodica i obrazovni sistem imaju u formiranju zdravih emocionalnih reakcija. Psihoterapeutkinja Olga Lola Ninković iz Društva psihologa RS upozorila je na to da se narativi koji opravdavaju i prikrivaju nasilje često prenose generacijski:
„Mnoge žene osjećaju sramotu kada govore o nasilju – čak i kada imaju visok nivo obrazovanja. To je rezultat višedecenijskog ciklusa u kojem se njeguje pogrešan narativ, često pod plaštom ‘tradicije’. Promjena mora početi u najranijem uzrastu, kroz obrazovanje koje afirmiše slobodno izražavanje emocija i kritičko mišljenje.“
Jezik oblikuje percepciju
Direktor udruženja „Nova generacija“, Saša Risojević, upozorio je na opasnost svakodnevnih izraza i šala koje normalizuju nasilje u dječijem uzrastu:
„Izrazi poput ‘ko se tuče, taj se voli’ ostavljaju trajne posljedice. Oni uče djecu da je nasilje prihvatljiv način izražavanja ljubavi. Djevojčice, posebno, internalizuju poruke da ne smiju pokazivati ljutnju ili tražiti pomoć – što kasnije vodi ka obrascima ponašanja u kojima se nasilje prihvata i ćuti.“
Sigurne kuće – svjedočanstva stvarnosti
Iskustva iz prakse predstavila je Amela Bašić Tomić, psihološkinja i menadžerica Sigurne kuće u Banjoj Luci.
„Nasilje rijetko počinje naglo – ono se uvlači suptilno, da bi vremenom eskaliralo u ozbiljan problem. Prevencija nasilja u porodici je temelj sprječavanja drugih oblika nasilja u zajednici. Potrebno je zajedničko djelovanje institucija, nevladinog sektora i građana.“
Partnerstvo za promjene
Kampanju „Napišimo priču iz početka“ pokrenula je kompanija Hemofarm, uz podršku brojnih partnerskih organizacija: Društvo psihologa RS, Fondacija „Udružene žene“, Udruženje roditelja djece oboljele od malignih bolesti „Iskra“, Woman.com Club, Udruženje građana „Superbrke“, Hemofarm fondacija i Centar za primijenjenu psihologiju „Nea Psychologia“.
Zaključak panela bio je jasan – promjena svijesti je proces koji zahtijeva kontinuiran dijalog, edukaciju i kolektivnu odgovornost. Otvaranjem prostora za razgovor i razmjenu iskustava, inicijative poput ove predstavljaju značajan korak ka društvu u kojem svaka žena može da se osjeća sigurno, poštovano i podržano.